Блинкен: Кина е поагресивна надвор, порепресивна дома

Од:

Државниот секретар на САД Ентони Блинкен во интервју за мрежата Си-Би-Ес изјави дека Кина од неодамна се однесува „поагресивно во странство“ и дејствува „се повеќе непријателски“.

На прашањето дали Вашингтон е на пат кон воена конфронтација со Пекинг, Блинкен рече дека „би било целосно спротивно на интересите и на Кина и на САД, да се дојде до таа точка, па дури и да се движи во таа насока“. Според него, Кина во последните неколку години се однесува „порепресивно дома и поагресивно во странство“.

Објаснувајќи што се крие зад случајот со кражба од страна на Кина на американски деловни тајни и интелектуална сопственост вредни стотици милијарди долари, Блинкен рече дека администрацијата на Бајден е „навистина загрижена“ за кражбата на интелектуалната сопственост.

Кинеската Амбасада во Вашингтон не одговори на барањето да го коментира интервјуто на Блинкен за Си-Би-Ес.

Би можело да ве интересира

Песков: Нема нови информации за средба Путин – Бајден

Ана Ололовска

Блинкен: Ќе одговориме на агресивните постапки на Русија и на обидите на кинеското загрозување на светскиот поредок

Ана Ололовска

Стапката на наталитет во САД падна за четири отсто на најниската точка досега

Ана Ололовска

САД поддржува укинување на патентите за интелектуална сопственост за вакцините против Ковид

Ана Ололовска

Во Америка лани се родиле најмалку деца во последните 40 години

Жарко Настоски

Бајден потврди дека се подготвува за средба со Путин во јуни