Блинкен ја прогласи Германија за „најдобар пријател на САД“

Од:

САД немаат подобар пријател од Германија, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен на своето прво патување во Берлин по стапувањето на должноста.

– Мислам дека е чесно да се каже дека САД немаат подобар партнер, подобар пријател во светот од Германија, истакна тој на прес-конференција со канцеларката Ангела Меркел, поздравувајќи ја идејата за „заеднички вредности и интереси“.

Германската канцеларка Ангела Меркел, од своја страна, ја поздрави средбата на рускиот и американскиот претседател, Владимир Путин и Џо Бајден во Женева на 16 јуни.

– Верувам дека најдовме заеднички јазик со САД не само за идентификување на геополитичките предизвици, туку и за договарање заеднички активности. Тоа се однесува на Русија, тоа се однесува на Кина, како и на прашањата какви сојузи можеме да создадеме, кои се нашите интереси, рече таа на прес-конференција пред разговорите во Берлин со американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

– Мислам дека и покрај сите несогласување, треба да одржуваме отворени канали за дијалог, јасно да ги идентификуваме нашите позиции и интереси, а потоа да видиме какви коридори за решение ќе се појават, изјави германската канцеларка.

Би можело да ве интересира

Блинкен: Tалибанците го тормозат сопствениот народ, Авганистан може да стане држава-отпадничка

Жарко Настоски

„Алијанц“: „Поплавата на векот“ ќе не чини 500 милиони евра

Ана Ололовска

Пет лица се сметаат за исчезнати во големата експлозија во Леверкузен

Ана Ололовска

Германски пензионер во подрум чувал нацистички тенк, не знаат за што да го судат

Жарко Настоски

ВИДЕО: Еден загинат, четворица исчезнати по експлозијата во Леверкузен

Ана Ололовска

ВИДЕО: Експлозија во хемиски комплекс во Леверкузен

Ана Ололовска