Берлин: Заканата од популизмот во Европа се уште е голема

Од:

Заканата од популистичките политики во Европа е се уште голема и покрај победата на Емануел Макрон на вчерашните претседателски избори во Франција, смета официјален Берлин.

dobivaj vesti na viber

Државниот секретар во германското Министерство за надворешни работи Михаел Рот вели дека победата на Макрон е засенета поради фактот што неговата противкандидатка, екстремната десничарка Марин Ле Пен освои речиси 11 милиони гласови.

Во изјава за германската националната телевизија АРД, Рот, кој е одговорен за француско- германските односи, вели дека „не смее да стане нормално десничарски екстремисти да добиваат толку многу гласови на избори“.

– Доколку Макрон не успее во својот мандат, тогаш нареден претседател ќе биде Марин Ле Пен и ние мораме да го спречиме тоа по секоја цена, смета германскиот дипломат, според кого, Германија во минатото пречесто се однесувала како „учител на Франција“ и затоа сега треба да ги релаксира правилата на ЕУ за буџетско трошење, со цел да и се дозволи на владата на Макрон да го засили растот на економијата.

Би можело да ве интересира

Скен : Ќе ѕвечат нуклеарки во Европа – ни тропа ли трета светска војна на врата?

Анита Петровска Рајковиќ

Германија минатиот месец со негатива во трговскиот биланс, првпат по две децении

Фезер: Германија ги прифати украинските бегалци подобро од оние од 2015 година

Ана Ололовска

Германија се подготвува за нов пандемиски бран наесен

Ана Ололовска

Германија моли за работници од Балканот

Шолц ги повика Германците да се држат заедно во соочувањето со економските проблеми

Ана Ололовска