Белата куќа го обвини гувернерот на Тексас дека испратил автобуси со мигранти во Вашингтон

Од:

Белата куќа го обвини гувернерот на Тексас Грег Абот дека ги загрозува животите на мигрантите. Таа реакција уследи откако автобуси со мигранти од југозападната граница на Тексас беа „истоварени“ во близина на домот на потпретседателката Камала Харис во Вашингтон.

Републиканецот Абот, истакнат критичар на имиграциската политика на администрацијата на Бајден, не призна дека ги испратил автобусите со мигранти, а неговата канцеларија не презеде одговорност.

Претставниците на Тексас проценуваат дека во автобуси има од 110 до 130 мигранти, но и баратели на азил во САД, вклучително и многу семејства со деца.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Серија моќни торнада ги погодија САД: За време на концерт се урна покрив на театар

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Трагична мигрантска приказна: Шест тела пронајдени во река на границата меѓу Канада и САД

Русија усвои нова стратегија за надворешната политика: САД и Западот се егзистенцијална закана за Москва

Пукање на колеџ во Северна Каролина, напаѓачите се во бегство

Два воени хеликоптери Black Hawk се урнаа во САД, при што загинаа девет

(ВИДЕО) Уште еден воз со опасни хемикалии излета од шините во САД, градот Рејмонд е „под клуч“

Горан Наумовски