Бајден: Вакцинацијата во САД не е доведена во прашање по одлуката за „пауза“ на употребата на вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека вакцинацијата во САД не е доведена во прашање по одлуката за „пауза“ на употребата на вакцината на „Џонсон и Џонсон“ против коронавирусот, поради случаи на појава на згрутчување на крвта.

– И со привремен прекин на вакцинацијата со вакцината на „Џонсон и Џонсон“, постои огромна понуда на вакцини на „Фајзер“ и „Модерна“, доволно за 100 отсто вакцинацијата да не биде доведена во прашање, за секој Американец, изјави Бајден.

Американските здравствени власти вчера препорачаа „пауза“ во употребата на вакцината „Џонсон и Џонсон“.

Агенцијата за лекови (ФДА) испитува шест пријавени случаи на тежок облик на тромб во САД по приемот на вакцината.

Центарот за контрола и превенција на болести, водечка агенција за јавно здравје во САД, треба да се состанат денеска за да ја проценат ситуацијата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Објавена снимка како ќе изгледа новата српска фабрика за производство на вакцини

Ана Ололовска

Германски експерт: Идната година веројатно нова вакцинација против коронавирусот

Ана Ололовска

Синдикатот на медицински сестри во САД се противи вакцинираните да не носат заштитни маски

Ана Ололовска

Универзитетот „Јејл“ бара од вработените да се вакцинираат

Ана Ололовска

Бајден го предупреди палестинскиот претседател Абас да го запре ракетирањето

Ана Ололовска

Италија: По примање прва доза вакцина, смртноста од Ковид-19 намалена за 95 отсто

Мери Јордановска