Бајден објави вонредна состојба во Јужна Каролина

Од:

Претседателот на САД денеска објави вонредна ситуација во Јужна Каролина, неколку часови пред плиближувањето на ураган Ијан до Чарлстон, што се очекува во пладневнитее часови.

dobivaj vesti na viber

Од Белата куќа изјавија дека ќе распоредат федерална помош како дополнение на одговорот на локалните напори.

Националниот центар за урагани предупреди за „животно опасни поплави, наплив од бура и силни ветришта“ во Јужна и Северна Каролина.

По разурнувачките неколку денови на ураганот, властите во Флорида во меѓувреме ги санираат нанесените штети од невремето посебно во западниот дел на Флоирида.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Макрон оди кај Бајден со јасни барањa: „Ако не ги исполни, Европа се соочува со тежок избор“

Макрон патува за Вашингтон, со Бајден ќе разговараат за Украина и трговските односи

ВИДЕО: Жени од Русија организираа погреб на Бајден

Додик: Бајден провоцира

А1он

Бајден го честиташе Денот на државноста на БиХ: Со нетрпение очекувам да го зајакнеме пријателството

А1он

ВИДЕО: Шест жртви во големите поплави на Балканот