Бајден има двајца кандидати за директор на ЦИА

Од:

Новоизбраниот демократски претседател на САД Џо Бајден размислува за назначување на Том Донилон, дипломатски ветеран и советник за национална безбедност на поранешниот претседател Барак Обама, за директор на ЦИА.

Позицијата на ЦИА може да биде едно од најпредизвикувачките прашања во администрацијата на Бајден по четирите години на републиканскиот претседател Доналд Трамп кој ја обвинуваше Агенцијата дека е дел од заговор на „длабоката држава“ за поткопување на неговата власт.

Бајден, кој ќе ја преземе должноста на 20 јануари, исто така рече дека размислува за назначување на Мајкл Морел, кој беше заменик-директор и привремен директор на ЦИА во времето на Обама.

Бајден, кој беше составен дел на тимот за национална безбедност на Обама за време на неговите осум години како потпретседател, би соработувал тесно и со двајцата.

Би можело да ве интересира

Америка подготвува уште 690 милиони долари за развој на демократијата во светот

(ВИДЕО) Нов гаф на Бајден

Бајден: Ќе продолжиме да вршиме притисок врз Путин со воведување историски санкции

Горан Наумовски

Бајден: Кина сè уште не обезбеди зголемена воена поддршка за Русија

Бајден за обвинувањата против Путин: Проблем е што судот не го признаваат сите, вклучувајќи не и нас

Нов гаф на Бајден: Картер ме замоли да одржам говор на неговиот погреб