Бајден бара решенија по одлуката на Врховниот суд за абортусот потврди Белата куќа

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден ќе продолжи да бара решенија откако Врховниот суд ја укина пресудата со која се гарантира правото на абортус во САД, рече неговата портпаролка додека Белата куќа разгледуваше можни извршни наредби.

„Ништо не може да ја пополни празнината создадена со оваа одлука“, изјави портпаролката Карин Жан-Пјер за новинарите на „Ер Форс 1“, каде што американскиот претседател отпатува во Германија на самитот на седумте најбогати земји.

„Единствениот начин да се пополни таа празнина е Конгресот да дејствува“, додаде таа.

Жан-Пјер рече дека очекува дека ќе има правни предизвици за ограничувањата на државно ниво за жените кои патуваат да абортираат.

Таа, исто така, рече дека Бајден не ги поддржува предлозите за проширување на Врховниот суд и покрај тоа што не се согласува со најновите пресуди за абортус и оружје.

Би можело да ве интересира

Америка подготвува уште 690 милиони долари за развој на демократијата во светот

(ВИДЕО) Нов гаф на Бајден

Бајден: Ќе продолжиме да вршиме притисок врз Путин со воведување историски санкции

Горан Наумовски

Бајден: Кина сè уште не обезбеди зголемена воена поддршка за Русија

Бајден за обвинувањата против Путин: Проблем е што судот не го признаваат сите, вклучувајќи не и нас

Нов гаф на Бајден: Картер ме замоли да одржам говор на неговиот погреб