Анкета: Само половина од луѓето во светот мислат дека живеат во демократија

Од:

Само половина од светското население мисли дека живее во демократија, покажа студијата објавена денеска. Анкетата, која вклучува повеќе од 150.000 луѓе од 57 земји, е спроведена од германска агенција.

Во Соединетите Американски Држави, 46 отсто од испитаниците веруваат дека нивната земја е демократска, а според 40 проценти таа не е доволно демократска. Повеќе од половина Американци велат дека САД имаат позитивен ефект врз демократијата во целиот свет, но мнозинството од западните земји, како Канада, и повеќето европски држави сметаат дека влијанието е негативно..

Во Европа, 52 отсто сметаат дека ЕУ не работи во интерес на повеќето Европејци. Најкритични се Италија, Франција и Грција.

Според повеќето Европејци, банките и финансиската индустрија имаат негативен ефект врз демократијата во нивните земји, а најкритични по ова прашање се Грците.

Над 40 проценти од испитаниците во САД, Канада и Австрија сметаат дека социјалните мрежи како „Фејсбук“ и „Твитер“ се лоши за демократијата.

Би можело да ве интересира

Научници: Озонската дупка е сè помала, но мора да бидеме внимателни

Ана Ололовска

Истражување: Летово регистрирани над 400 рекордни високи температури

Ана Ололовска

Екоактивистите блокираат улици ширум Европа

Ана Ололовска

Еколошки протести во 60 градови ширум светот

Ана Ололовска

Отпадот во Пацификот го чисти огромна направа што плута

Ана Ололовска

ОКСФАМ: Најсиромашните во светот примаат помалку од еден цент помош дневно

Ана Ололовска