Англија: Нов 3Д скенер за пациенти со кардиоваскуларни болести

Од:

Националната здравствена служба на Англија најави воведување најнова, револуционерна технологија со 3Д скенер за дијагностицирање кардиоваскуларни болести.

Според весникот „Градијан“, новата технологија ќе ја забрза дијагностичката постапка за пет пати, што е многу важно за пациентите кои ќе бидат целосно дијагностицирани во рок од 20 минути.

Во извештајот се наведува дека во следните три години, повеќе од 100.000 луѓе ќе можат да поминат нова дијагностичка процедура, без употреба на инвазивни методи, како на пример ангиографија.

Воведувањето на нова 3Д дијагностичка технологија е дел од долгорочниот план на Националната здравствена служба на Англија за намалување на бројот на срцеви и мозочни удари во земјата за 150.000.

Би можело да ве интересира

Британскиот парламент истражува со кои пари Борис Џонсон си го реновирал станот

Жарко Настоски

ВИДЕО: Пожар во облакодер во Лондон, ангажирани повеќе од сто пожарникари

Ана Ололовска

Почина пејачот и манекен Ник Кејмен, славен во 80-тите

Жарко Настоски

Британија без одлука за статусот на дипломатите од ЕУ

Ана Ололовска

ВИДЕО: Три илјади луѓе со негативен ПЦР тест се забавуваа во Ливерпул

Ана Ололовска

Кралицата Елизабета им се врати на должностите по закопот на принцот Филип

Жарко Настоски