Амстердам планира да го забрани пушењето марихуана во центарот на градот

Од:

Властите во Амстердам планираат да го забранат пушењето марихуана во центарот на градот во една од низата мерки за спречување на прекумерното забавување на туристите и заштита на областа за локалното население.

Се очекува новите правила главно да влијаат на ноќниот живот. Официјалните лица рекоа дека отворениот и слободен карактер на Амстердам им дава на посетителите лажен впечаток дека „сè оди и сè е дозволено“.

Градските власти планираат кампања за да ги обесхрабрат меѓународните туристи да дојдат во Амстердам за да се „ослободат“.

Планираната забрана за пушење марихуана во делови од центарот на градот не е наменета за продажба во кафулиња, туку за потрошувачка на отворено на одредени плоштади и улици. На прекршителите ќе им бидат изречени високи казни.

Претставниците на Амстердам сакаат да го заштитат центарот на градот од „претуризам“, што значи повеќе посетители отколку што може да поднесе областа.

Се очекува во 2023 година да дојдат 18 милиони посетители, а градските власти наведуваат дека границата е 20 милиони.

Амстердам има 900.000 жители, а се очекува градскиот совет да донесе построги правила пред Божиќ.

Би можело да ве интересира

Македонец ќе одговара за шверц на 250 килограми марихуана во Хрватска

Катерина Ѓуровски

OJO бара притвор за скопјанецот кој имаше „лабораторија“ за производство на марихуана и хашиш

(ВИДЕО) Претрес во Скопје, откриена лабораторија за производство на марихуана

Гевгеличанец си садел марихуана во двор – доби кривична и притвор

А1он

Истраги против дилери на марихуана во Тетово и Велес

(ВИДЕО) Во Србија: Пренесувал марихуана во возило на Брза помош

Горан Наумовски