Македонец ќе одговара за шверц на 250 килограми марихуана во Хрватска

Од:

Обвинителството во Хрватска започна истрага за жител на Северна Македонија (1979), кој е обвинет за шверц на речиси 250 килограми марихуана од Албанија, јавија хрватските медиуми.

Од крајот на 2022 година до 6 јануари 2023 година, пријавениот се поврзувал со најмалку две непознати лица од Албанија и со повеќе лица од Германија заради набавка и криумчарење на поголеми количини марихуана за понатамошна препродажба во Германија.

„Откако лица од Албанија, согласно план и договор со нив набавиле 247,4 килограми марихуана, пријавениот за паричен надомест од 20.000 евра го договорил местото, времето, начинот на подигање и криумчарење и испорака на дрогата. на лица во Германија“, вели Ускок.

Оттаму додаваат дека тој потоа со камион со приколка заминал во Албанија, каде натоварил легален товар – билки наменети за Германија, но и 20 вреќи со марихуана. Според обвинителството, тој во Германија требало да биде пречекан од луѓе за да подигне шверцувана дрога, но на 6 јануари 2023 година бил запрен на Бајаково, при влегување во Хрватска од Србија.

При царинска и гранична контрола и претрес во товарниот дел на приколката, пронајдени се вреќи со 247,4 килограми марихуана, се сеќава Ускок, кој побарал продолжување на притворот за пријавениот.

Би можело да ве интересира

За три години над 130 деца ги загубија животите во Хрватска

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Психијатар од Сплит измачувал 67 кучиња и два волка: Ова е логор

Хрватска: Ослободена е келнерката која запали шанк и повреди седум лица

Горан Наумовски

ВИДЕО: Келнерка палела шанк во ноќен клуб, ги запалила и гостите – инцидент ов Хрватска

Алпинист загина во Националниот парк Пакленица, паднал од височина од околу 150 метри

Пукано во возилото на хрватскиот јавен обвинител Иван Турудиќ

Горан Наумовски