Американски воен брод и неколку комерцијални бродови се нападнати во Црвеното Море

Од:

Американски воен брод и неколку комерцијални бродови беа нападнати во неделата во Црвеното Море, соопшти Пентагон, потенцијално означувајќи голема ескалација во серијата поморски напади на Блискиот Исток поврзани со војната меѓу Израел и Хамас.

„Свесни сме за извештаите за напади на USS Carney и комерцијални бродови во Црвеното Море и ќе обезбедиме информации веднаш штом ќе станат достапни“, соопшти Пентагон, пишува АП.

Британската војска претходно објави дека имало напади со беспилотни летала и експлозии во Црвеното Море, без да даде повеќе детали.

Би можело да ве интересира

Германската морнарица по грешка ќе собореше американски дрон во Црвено Море

Катерина Ѓуровски

Хутите нападнаа британски танкер во Црвеното Море

А1он

Проектил погоди британски брод во Црвено Море

ВИДЕО: Нови американски напади на Хутите

Катерина Ѓуровски

Американските сили соборија неколку беспилотни летала над Црвеното Море

САД и Велика Британија повторно ги нападнаа Хутите: „Погодивме осум цели“