voen brod

Свет

САД: Бродот „Москва“ погоден со две украински ракети; Киев тврди дека загинал капетанот

А1он
САД веруваат дека рускиот воен брод Москва што потона бил погоден од две украински ракети, изјави висок американски функционер, пренесува Би-би-си. Официјален Киев истакнува дека
Свет

Воени бродови на САД и Австралија впловија во спорните води на Јужно Кинеско Море

А1он
Воени бродови на САД впловија во спорните води на Јужно Кинеско Море, јавија американски воени аналитичари. Присуството на воениот брод „Америка“, амфибиско офанзивно пловило, и