Албанската мафија шири страв со брутални видеа од тортура врз ривалите

Од:

Немилосрдните албански гангстери користат ултра-насилни видеа на социјалните мрежи за да помогнат во борбата против „тајната војна во предградијата“ и да го контролираат профитабилниот бизнис со канабис во Велика Британија.

Страшната снимка објавена на страницата за социјално вмрежување Тик-Ток покажува дека шефовите на банди користат киднапирања, лажни затворања и брутални тепања за да го зацврстат својот авторитет во мрежата на фабрики за дрога скриени во станбени згради низ целата земја. Некои од видеата имаат повеќе од 10.000 прегледи, на кои се гледаат жртвите со модринки кои врескаат од болка или молат за помош. Тие се објавени како остро предупредување за тоа што ќе се случи со оние кои ќе се обидат да ги напуштат или изневерат.

Криминолозите веруваат, пишува Дејли мејл, дека бандите спроведуваат внимателно организиран крвав напад преку социјалните мрежи со цел да ја покажат својата сила над ривалските криминални мрежи, но и да се обидат да намамат нови членови на банди.

Тајната истрага на Дејли Меил, исто така, откри дека трговците со луѓе им нудат на илегалните мигранти шанса да работат во споменатите „куќи со канабис“ во Велика Британија за да ги платат своите долгови.

Тоа доаѓа откако Министерството за внатрешни работи предупреди дека бранот криминални мигранти претставува „значаен ризик“ за националната безбедност, при што традиционалните баратели на азил се заменети со „фит млади мажи“ осомничени за врски со организиран криминал.

Албанците сочинуваа околу 60 отсто од мигрантите во Велика Британија во текот на летото, а се смета дека до 7.000 пристигнале оваа година, многумина вовлечени во бруталното криминално подземје. Инаку, Албанија лани имала најголем број странски државјани во англиските и велшките затвори, со дури 1.528 затвореници, што е двојно повеќе од следната земја по број на затвореници.

Едно видео на TikTok насловено „Злото доаѓа од нас“, кое има повеќе од 11.000 прегледи, покажува како Албанец испрашува затвореник за да го принудат да признае дека упаднал во нивната фабрика за канабис и ги именува човек кој го испратил. Друг маж на истото видео е снимен како му се заканува дека дополнително ќе го тепа доколку одбие да одговори и го тера да ја отвори устата за да покаже дека веќе му се скршени забите.

Друго неодамна избришано видео покажува крвав човек како лелека додека е брутално претепан, додека еден од напаѓачите извикува на албански јазик: „Мачете го додека не ја именува остатокот од неговата банда. Не го пуштајте да си оди“, пишува Daily Mail.

На едно од шокантните видеа се гледаат пет Албанци вооружени со ножеви, мачети и секири како танцуваат и рапуваат.

„Запомнете го ова, секогаш кога ќе видам дете, ќе се кае за тоа што го направил“, може да се слушне како рапува еден од нив на силно акцентиран англиски јазик.

На следното видео, маскирана банда вооружена со мачети, ножеви и чекани ја урива влезната врата на куќа со канабис во Лондон.

Ервин Карамучо, професор по криминологија на Универзитетот во Тирана, рече дека албанските организирани криминални групи сега можат да се натпреваруваат со оригиналните италијански мафијашки групи.

„Овие најави не се само за заплашување, туку и за да се рекламираат како најсилните криминални банди за привлекување нови членови. Тоа е еден вид натпревар. Тие се борат за контрола на територијата и велат – ние сме многу посилни од ривалската банда, затоа придружете ни се.

„Овие групи веќе контролираат големи области од предградијата на Лондон и другите делови на земјата. Тие се многу насилни. Немаат што да изгубат. Тие само сакаат да ја преземат контролата и да се збогатат“, вели Карамучо, додавајќи дека сакаат да привлечат нови членови со приказ на нивниот луксузен живот, скапи автомобили и предмети.

Полицијата разби албанска банда минатиот месец, откако тие наводно киднапирале 30-годишен маж и го држеле во заробеништво четири дена додека барале откуп од 400.000 фунти. Еден човек бил претепан и мачен за време на киднапирање во источен Лондон, откако не им биле платени долговите. Националната агенција за криминал спроведе рации за да го спаси, а пет мажи и една жена се обвинети за прекршоци, вклучувајќи киднапирање, лажно затворање и закана со убиство.

Шест Албанци, исто така, беа уапсени за водење на „софистицирана“ фарма за канабис на која се одгледува дрога вредна над 300.000 фунти во празна продавница во Северен Велс. Тројца Албанци беа затворени минатиот месец откако полицијата откри дека поседуваат речиси 300.000 фунти канабис и готовина.

Би можело да ве интересира

Велика Британија: Полицијата нуди 23.000 евра за помош за апсење на напаѓачот од Клепам

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Бурата Иша ја погоди Британија, откажани летови, илјадници домови без струја

Хорор во Англија: Пронајдени четири тела во куќа во Костеси

А1он

Ковачевски: Со законот за рестриктивни мерки ќе бидат опфатени наши ентитети, санкционирани од САД и Британија

А1он

Кое оружје го користеа САД и Велика Британија за да ги нападнат Хутите

А1он

Австралија, Канада, Франција: Кој дава поддршка на нападот на САД и Британија во Јемен

А1он