300.000 Финци штрајкуваат – затворени фабрики, продавници, градинки…

Од:

Скоро 300.000 фински работници денеска ќе започнат дводневен штрајк во знак на протест против планираните реформи на десничарската влада на пазарот на трудот и предложените кратења на социјалниот систем. Компаниите и синдикатите рекоа дека поради штрајковите се очекува да заглават голем дел од финскиот воздушен сообраќај денес и утре, да влијаат на производството на рафинеријата за нафта и да затворат многу продавници, фабрики и градинки.

„Планот на владата е непромислен. Прво, правото на штрајк ќе биде строго ограничено, а потоа ќе бидат спроведени остри намалувања“, изјави за Ројтерс Јарко Елоранта, претседател на најголемата финска синдикална асоцијација САК.

Во последниве месеци, синдикатите протестираа против владините планови да ги ограничи политичките штрајкови и да го олесни раскинувањето на договорите за работа.

Синдикатите рекоа дека се подготвени за долга борба доколку е потребно, заканувајќи се со дополнителни штрајкови доколку владата не отстапи. Сепак, владата, која ја презеде функцијата минатата година, инсистира на тоа дека Финска мора да ја зголеми продуктивноста и да го намали фискалниот долг.

Главното индустриско лоби на ЕК и владата ги критикуваа штрајковите, велејќи дека реформите се потребни за да се донесе економијата на Финска на исто ниво со репер земјите, како што е соседна Шведска.

„Реформите се неопходни, а синдикатите не понудија никаква алтернатива за да се поправи нашата алармантна економска ситуација“, рече извршниот директор на лобито на ЕК Јири Хакамиес.

Работниците кои штрајкуваат сочинуваат околу 13 отсто од 2,29 милиони луѓе вработени во Финска, според официјалната статистика од 2023 година. Финската национална авиокомпанија Finnair во понеделникот објави дека ќе откаже околу 550 летови поради штрајкот, додека филијалата на рафинеријата за гориво Несте во градот Порво ќе испорачува помалку бензин.

Чадорот на синдикатот на високообразовани работници Акава ја повика владата да не ја напушта финската традиција на преговарање.

„По оваа политичка акција, владата сега е принудена да размисли дали синдикатите ќе мора да го продолжат штрајкот и до каде можат да се прошират“, рече портпаролот на Акава, Јирки Кемпаинен.

Би можело да ве интересира

Продолжува штрајкот на специјализантите: „Нема желба од Владата да се решат нашите проблеми“

Орце Костов

(ВИДЕО) „Срамота е, на онкологија нема доктори, а овие млади чекаат работа“: Поддршка од граѓани за специјализантите

Орце Костов

(ВИДЕО) Немаме партиски, имаме крводарителски книшки: Специјализантите штрајкуваат и чекаат одлука на Влада

Орце Костов

Штрајк на приватните специјализанти: Работиме 24 часа за 26.000 денари, а немаме ниту здравствено

Орце Костов

Финска: Затворањето на границите помогна да се избегнат тензиите со Русија

Девојче од Косово е рането во инцидентот во основно училиште во градот Ванта кај Хелсинки

Горан Наумовски