2020 e една од трите најтопли години од 1850 година наваму

Од:

Глобалното затоплување продолжи и во 2020 година, а според Светската метеоролошка организација, оваа година е една од трите најтопли, по 2016. и 2019 година.

Во исто време, од 1850 година, кога започна регистрирањето на температурите, најтоплите шест години се од 2015 година. И декадата од 2011 до 2020 година е најтопла во историјата.

Затоплувањето беше највидливо на Арктикот, каде температурите во Сибир беа во просек пет степени повисоки од вообичаеното, а највисоките од 38 степени беа забележани на 20 јуни. Тоа е исто така највисока температура измерена насекаде северно од Арктичкиот круг.

Периодот од јануари до октомври беше исклучително топол и во Европа, пренесува Би-Би-Си.

Глобалното затоплување продолжува да предизвикува затоплување во многу делови на светот, вклучувајќи го и Гренланд, каде оваа година исчезнаа 152 милијарди тони мраз.

Исто така, во 2020 година беа забележани рекордни 30 бури за време на сезоната на урагани во Северен Атлантик.

Би можело да ве интересира

Исландските глечери се намалуваат многу брзо, им се заканува целосно исчезнување

Ана Ололовска

Светот е на пат да се самоуништи, предупреди Папата

Жарко Настоски

Доцни замрзнувањето на водата и создавањето мраз на Арктикот

Ана Ололовска

Научниците со нови информации за глобалното затоплување: за 23 години се стопиле 28 билиони тони мраз

ВИДЕО: Глечер на Швајцарските Алпи потклекнува пред глобалното затоплување

Жарко Настоски

Јули со помалку врнежи и просечни температури, највисока измерена во Гевгелија – 41.7 степени

Жарко Настоски