Британска Атлантида пронајдена на дното на Северно море

Од:

Голема површина која се протегала на појасот меѓу Северна Шкодска и Данска, позната под името Doggerland, била проголтана од водите на Северното море во периодот од 18.000 до 5.500 година п.н.е., пишува Daily Mail.

dobivaj vesti na viber

Се верува дека на оваа земја живееле десетина илјади луѓе, кои некогаш можеби биле срцето на Европа.

Научниците веруваат дека за потопувањето на британската Атлантида криво е разорното цунами.

„Пред околу 20 000 години оваа површина го постигнала својот максимум, иако поголемиот дел бил прекриен со мраз.  Како тој се топел така се повеќе имало тло, но и се качувало нивото на морето“, рече Ричард Бејтс од факултетот St. Andrews.

„Успеавме да откриеме и какви луѓе живееле таму“, додаде Бејтс.

Според истражувањата површината на  Doggerlanda била значително поголема од многу земји во денешна Европа.

Би можело да ве интересира

ЕСА разгледува можност за пренос на енергија од вселената на Земјата

А1он

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Ана Ололовска

Ден на планетата Земја 2022: Инвестирајте во нашата планета

Ана Ололовска

Најлоша суша во југозападниот дел на Северна Америка во последните 1.200 години

Ана Ололовска

Патогените од вселенските патувања може да бидат опасни за Земјата

Ана Ололовска

Оксфам: Милијардерите треба да се спречат да ја ограбуваат и сериозно загрозуваат планетата

Ана Ололовска