120-километaрска санта мраз се отцепи од Гренланд

Од:

Санта мраз со должина од 120 километри се отцепи од Гренланд, една година откако експертите предупредуваа на ова. Според големината таа е двапати поголема од Менхетен, а откако се појави пукнатината, постојано беше надгледувана од сателитите на НАСА.

dobivaj vesti na viber

Експерите велат дека сосема нормална појава е да се одвојуваат сантите, но доколку овој процес за забрза, постои опасност од подигање на нивото на океаните.

„Гренландскиот леден појас постојано се намалува како резулатат на глобалното затоплување и зголемувањето на температурите, како и другите промени што се случуваат во големите води“- рече Андреас Муенчов, професор по океанографија на Универзитетот во Делвер.

Експертите предупредуваат дека многу од глечерите во јужниот дел на Гренланд се топат пребрзо, а најпогоден е северниот дел на Гренланд.

Би можело да ве интересира

ЕСА разгледува можност за пренос на енергија од вселената на Земјата

А1он

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Ана Ололовска

Ден на планетата Земја 2022: Инвестирајте во нашата планета

Ана Ололовска

Најлоша суша во југозападниот дел на Северна Америка во последните 1.200 години

Ана Ололовска

Патогените од вселенските патувања може да бидат опасни за Земјата

Ана Ололовска

Оксфам: Милијардерите треба да се спречат да ја ограбуваат и сериозно загрозуваат планетата

Ана Ололовска