(ВИДЕО) Русковска: Обвинетите за организирањето на „27 април“ предлагаат по 300 сведоци

Од:

Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал Вилма Русковска, по денешното рочиште за судење на организаторите на „27 април“, изјави дека одбраната сама признала дека сите докази им се дадени во пишана форма, освен податоците од мобилните оператори за листата на дојдовни и појдовни повици.

„Сметам дека ова е само во насока на одложување на постапката“, изјави Русковска по завршувањето на денешното рочиште.

Таа вели дека одбраната со последните дополнителни поднесоци има побарано да им се прифатат по околу 300 сведоци од обвинет, додавајќи оти смета дека Судот не треба да ги прифати, без при тоа да се наруши правото на одбрана.

За организацијата на крвавиот четврток обвинети се Трајко Вељаноски, Миле Јанакиески, Спиро Ристовски и Владимир Анастасовски.

Судењето се одложи за 26-ти февруари.

Би можело да ве интересира

Дел од адвокатите за „27 април” во самоизолација, судењето закажано за 25 март

Ана Ололовска

Се одложува јавната седница за предметот по случајот „27 април“

Ана Ололовска

Ристовски: Како можам да правам план за упад во Собранието со луѓе што не ги ни познавам?

Мери Јордановска

Миланов: Нинџа не беше ни во близина на штабот на ВМРО-ДПМНЕ за да тврди дека обвинетите го организирале 27 април

Мери Јордановска

Продолжува судењето за „организаторите на 27 април”

Ана Ололовска

ВИДЕО: Го прашав Оливер дали ќе излеземе живи од Собранието, тој рече „не“

Ана Ололовска