ВИДЕО: Петковски нуди договор за сите парламентарни партии

Од:

НСДП бара сите парлемантарни партии да потпишат договор за партнерство со кој би се дефинирале три клучни прашања, битни за државата.

„Никој нема право да се прави налудничав и да не гледа што се случува.

Македонија е во длабока политичка и општествена криза, ние сакаме да понудиме на политичките партии потпишување договор кој ќе не легитимира како одговорни субјекти“, рече Тито Петковски, претседател на НСДП.

Според него, со договорот треба да се дефинира задолжувањето на Република Македонија, остварувањето на Рамковниот договор и прашањето за името.

„Ние сакаме излез на Македонија од ситуацијата во која се најде, со ова не се доведува во прашање ставот на опозицијата дека треба да има предвремени парламентарни избори, зашто парламентот не е повеќе место каде што може да се седне и да се разговара. Може било кое друго место може, а најодгворен е премиерот“, рече Петковски.

Би можело да ве интересира

Затворени гласачките места во Косово

А1он

Путин со порака од изолација пред изборите: Граѓаните да ја покажат својата љубов кон татковината

А1он

Власта предлага во Србија на 3 април да се одржат редовни избори за претседател, за градот Белград и вонредни парламентарни избори

А1он

Кандидати на ВМРО-ДПМНЕ: Две жени и четворица мажи можни кандидати за градоначалници во скопски општини

Кристијан Ландов

Експратеникот Стојкоски можен кандидат за градоначалник на Ѓорче Петров од ВМРО-ДПМНЕ

ДКСК: Огласите за вработување непосредно пред Локалните избори не се во духот на доброто управување

А1он

2 comments

Mustafoski Mustafa 20/01/2013 - 22:17 at 22:17

– Nema da ima “opshtestven” dogovor izmegju releventnite partii vo RM se dodeka istite ne svatat deka se site podednakvo odgovorni za sostojbite vo Drzjavata, samo shto nekoi od niv se pomalku – a nekoi povekje mokjni da e snosat takvata odgovornost.
– nema odgovornost bez chesnost, svest, sovest, dusha i srce…

Reply
kemi 21/01/2013 - 09:55 at 09:55

Dojde “Spasitelot”…

Reply

Leave a Comment

ten + one =