(ВИДЕО) Дукоски: Пресудата за Чавков не е изненадување, ќе се жалиме во Стразбур

Од:

Погодив дека ќе биде голема казната, сите мои предвидувања беа потврдени. Чавков беше однесен во притвор со незаконита одлука, тоа укажуваше на драконска казна, која денеска ја доби. Две години помалку од законскиот максимум, тоа го знаеме уште од почетокот на овој процес и не е изненадување ниту за мене ниту за обвинетиот, рече Сашо Дукоски, адвокатот на ексдиректорот на БЈБ, Митко Чавков.

Дукоски исто така истакна дека пресудата не е производ на утврдена фактичка состојба и дека таа ќе биде обжалената во судот во Стразбур.

Поранешниот директор на БЈБ, Митко Чавков, доби највисока казна затвор од 18 години за насилниот упад во Собранието на 27 април 2017 година под обвинение дека не презел никакви мерки за заштита на Собранието, пратениците и новинарите на крвавиот четврток.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Советот на јавни обвинители ги спаси од дисциплинска обвинителите кои не постапија на крававиот четврток

Васко Маглешов

Пресудата за 27 април е на 1056 страници, адвокатите сметаат дека рокот за жалба е прекраток

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Ќе се бара екстрадиција за Груевски како организатор на 27 април

Ана Ололовска

Кацарска нема да ги суди организаторите на „27 април“

Ана Ололовска

Ем помилувани за 27 април ем бараат два милиона евра трошоци за адвокатите

Васко Маглешов

Куќен притвор за тројца обвинети организатори на крвавиот четврток

Татјана Ташкова