(ВИДЕО) Црвенковски: Груевски не сакал парламентарни избори за да го решел спорот со Грција

Од:

Лидерот на СДСМ во интервјуот за ТВ Алфа на „Пресинг“ кажа дека во последниве 20 дена се воделе на дискретно ниво разговори со власта, имало различни иницијативи на маса, но буквално сите иницијативи биле одбиени од Никола Груевски и од ВМРО-ДПМНЕ.

Одбивањето на предлогот покажува дека намерата на оваа власт не е решавање на политичката криза, туку продлабочување на истата, рече Црвенковски.

Тој кажа дека е свесен за последиците од бојкотот.

Одлуката за бојкот е една од најтешките одлуки во СДСМ во изминативе 20 години, свесни сме за последиците, но истовремено сме свесни дека со наше учество на локалните избори, без договор за излез од политичката криза и без парламентарни избори, ние би станале на тој начин само соучесници во изградбата на еден партиско-полициски режим во државата. Ставивме се на вага, се измеривме. Пратаниците ќе поднесат оставки, тоа значи дека некои ќе останат и без егзистенција, но тоа покажува до која мерка сме подготвени да поднесеме сопствена жртва И ризик.

За потегот на Стевче Јакимовски, кој поднесе кандидатура за градоначалник на Карпош, Црвенковски рече дека и тој самиот претходно учествувал во донесувањето на овие одлуки.

Тие не паднаа од небо, тој присуствуваше на сите состаноци. Во изминатиов период од две три недели имаше хајка притисок од власта во која се употребуваа сите средства за да се натераат поединци да истрачаат на избори. Се нудеа и неприсотјни потези, не знам дали кај него е да се задржи фотељата, за нешто што не знаеме дали е приморан да го направи тоа, јас не знам, но кога се води една од најважните битки, тој се реши да сврти грб на своите сопартијци.

-Јас разоварав со него, рече дека кора да води сметка за вработените во општината, и дека мора да води сметка ЗА граѓаните кои сакат да живеат во успешен Карпош. И едното и другото го уважувам но треба да се води сметка и за тие во Охрид и во Струмица и во Куманово, ама е битно и во каква држава ќе живеат. Клучните работи зависат од централната власт, а не на локално ниво. СДСМ не е создадена и градена да води сметка за интересите на сто, двесте или петстотини луѓе, туку за 2 милиони луѓе.

Црвенковски кажа дека радикализацијата на протестите не значи насилство.

Радикализација не значи насилство, немаме намера да влеземе во такво сценарио, дали такво сценарио ќе се случува зависи од власта, на една акција се добива соодветна реакција, сега планираме да се зголемува масовноста.

Од премиерот се очекува да најде формула да се реши оваа ситуација, а не да создава нови проблеми. Тој сега говори повеќе а конгресот на СДСМ во мај отколку за Советот на Европа каде ќе се одлучува за судбината на Макеоднија.

Црвенковски кажа дека во контактите со странските функционери, му било пренесно дека Груевски не сака оваа година парламентарни избори, зашто сакал да го реши спорот со Грција.

Тој имал намера конечно да го реши спорот и да ја внесе заемјата во НАТО и ЕУ. Јас во тоа не верувам, зашто мониторингот ако влеземе ќе стане посилен, не ќе може самовоилието да го прави како сега. Но ние рековме-ајде да постигнеме решение за предвремени парламентрани избори, а ако дојде до решение, однапред кажуваме дека ќе ги пролонгираме изборите за периодот на редовните парламентарните избори.

Црвенковски најави дека од недела продолжуваат протестите, но и активности кои нема претходно да се најавуваат, се до 24. март без прекин.Тој ги орфли обвинувањата од Груевски дека одработува за Грција.

Самите изјави говорат за примитивноста и ниското ниво од нивна страна, се разбира на ваквите тези следуваат прашања-врз основа на што Јас наредив полицијата да влезе во парламентот и да ги претепа пратениците и новинарите, дали јас сум виновен што на листата за слобода на медиумите паднавма најдолу на листата, јас ли сум виновен за политичките затвореници и политички мотивирани процеси или пак Никола Груевски, кој ја има целата власт во свои раце? Доаѓаме до размери кога можеме да разговараме за некаква паталогија.

Лидерот на СДСМ најави дека е можно решение, доколку им се даде шанса на граѓаните да се изјаснат кој треба да биде опозиција а кој власт во државата.

Би можело да ве интересира

СДСМ му одговори на Црвенковски: Ставовите на премиерот се ставови на партијата

Катерина Павлова-Николовска

Црвенковски бара СДСМ да се огради од ставовите на Заев: Го замрзнувам моето членство до седница на Централниот одбор

Ана Ололовска

Црвенковски: Ако летово не добиеме датум за преговори, тоа ќе биде доказ за отсуство на лидерство и визија во рамки на ЕУ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Црвенковски и Фрчкоски сакале да го тргнат Глигоров од политиката, Андов открива детали во книгата „Пред атентатот и по него“

Наум Локоски

Црвенковски: На 30 септември ќе гласам „за“, бидејќи тоа е нужност од која нема бегање во ситуацијава

Наум Локоски

Црвенковски со честитка за Божик

Емир Латифовиќ

4 comments

Pozdrav od Bitola 18/02/2013 - 21:18 at 21:18

“POSLEDNIOT MOHIKANEC”…nema da pomine dolgo vreme za da ja gledame ovaa serija koja ke ima svoja POSLEDNA EPIZODA…

Reply
jas 19/02/2013 - 01:03 at 01:03

Branko,Makedonija TE SAKA, veke se oseka vo vozduhot……mirisa na SDSM …pak ke ima nasmeani luge po ulica

Reply
Владо 19/02/2013 - 09:47 at 09:47

А да провериш ти во околина некоја шахта или септичка да не е затната или претекува па тебе ти мириса???

Reply
Pero kamikaza 19/02/2013 - 10:45 at 10:45

Nema vrakanje na mandati, toa i go cekaat.Dobro ke im dojdat vasite pari. Naprotiv , redovno doaganje vo parlament i nikakva komunikacija i predlozi od vasa strana. Povik na site vasi podrzuvaci i nezadovolni od vladeenjeto na Grujo , da ne izlezat na glasanje ili izleznost so ponistuvanje na livceto poradi moznosta na zloupotreba. Ostavete go malku i narodot da zakvici, da osetat razlika pomegu vaseto i vladeenjeto na ovoj izrodddddd

Reply

Leave a Comment

6 − five =