Заев ќе се сретне со Макрон денеска во Париз

Од:

Премиерот Зоран Заев денеска во Париз ќе оствари средба со францускиот претседател Емануел Макрон.

Од владината прес-служба попладнево информираа дека во состав на владината делегација се и заменик-претседателот задолжен за европски прашања Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи.

– Во рамки на посетата, со која се одбележуваат 28 години од воспоставувањето дипломатски односи меѓу двете земји, ќе се оствари и работна вечера со претседателот на Франција, Макрон, велат од Владата.

Би можело да ве интересира

Заев: Во добар амбиент и меѓусебна доверба, лесно се решават дури и големите прашања

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Средба Заев-Борисов: Ако не најдеме решение – генерации Бугари и Македонци ќе се мразат едни со други

Ана Ололовска

Заев: Изгубен е Христијан Мицкоски, не македонскиот идентитет

Катерина Павлова-Николовска

Лефков: Заев воведува нов данок на сите горива и зголемување на цената за 4.13 денари, остана уште данок во крв да воведат

Еколошка такса од 3,5 денари ќе има и за бензините и за дизелот

Катерина Павлова-Николовска

Макрон: Европа до 2030 година да создаде 10 технолошки гиганти