Во Средоземно Море спасени 44 мигранти

Од:

Екипажот на шпанскиот хуманитарен брод „Опен армс“ денеска соопшти дека спасил 44 мигранти од дрвен чамец со кој по Средоземно Море патуваа од Африка кон Европа.

Мигрантите биле лоцирани синоќа во територијалните води на Малта, 80 километри од италијанскиот остров Лампедуза.

Помеѓу 44 спасени мигранти 38 се мажи, четири жени, четиригодишно момче и едно бебе. Сите мигранти се во добра здравствена состојба.

Би можело да ве интересира

Поранешната каталонска министерка за образование и се предаде на британската полиција

Шпанските социјалисти и конзервативци не сакаат во коалициска влада

Ана Ололовска

Американскиот Врховен суд расправа за судбината на децата на нелегалните имигранти во САД

Социјалистите и Подемос постигнаа договор за постизборна коалиција

Ана Ололовска

Од Лезбос во Атина префрлени над 300 бегалци и мигранти

Ана Ололовска

Пронајдени седум мигранти на патот Валандово – Струмица, шест Кубанци се обиделе илегално да ја преминат границата со Грција

Ана Ололовска