Тројца загинати и една тешко повредена жена во експлозијата во бугарската фабрика за оружје во Канзанлак

Од:

Три лица загинаа, а една жена е тешко повредена во експлозијата во големата фабрика за оружје во централниот бугарски град Канзанлак, јавија денеска бугарските медиуми, пренесе ДПА.

dobivaj vesti na viber

Бугарското државно радио јави дека темниот облак од чад веднаш бил виден по силната експлозија во фабриката

ДПА јавува дека во тек е истрага за настанот.

Весникот „24 часа“, повикувајќи се на извори во бугарското МВР, претходно јави дека прекршување на технолошката дисциплина и невнимателно ракување со трансферот на пиротехнички производи ја предизвикаа експлозија во фабриката „Арсенал“ во Канзанлак.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, на лице место се пронајдени останките на две лица. Според првичните информации, тие припаѓаат на жени.

ДПА јавува дека несреќи, вклучувајќи и со смртни случаи, релативно често се случуваат во бугарските фабрики за оружје и магацини за муниција.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Борисов предложи експертска влада на 6 месеци, Петков ја отфрли идејата

Ана Ололовска

(ВИДЕО ) Бугарскиот пратеник Костадинов од Скопје: Треба да бидеме една држава, ние сме еден народ со ист јазик

Орце Костов

Резултатите од пописот во Бугарија покажуваат дека 84 отсто се Бугари, 8,4 отсто Турци, а 4,4 отсто се Роми

Грција и Бугарија разговараат за активирање на стариот проект за изградба на нафтоводот Бургас-Александруполи

А1он

Бугарија ќе ги набави и вторите осум авиони Ф-16 Блок 70

А1он

„Промените продоложуваат“ и „Демократска Бугарија“ изразија подготвеност да формираат малцинска влада

А1он