Трамп првпат ја спомна можноста да се одложат претседателските избори

Од:

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска спомена за можноста за одложување на претседателските избори во ноември, наведувајќи ги ризиците од измама поврзана со гласање по пошта поради епидемијата на коронавирусот.

Трамп напиша на Твитер дека „гласањето по пошта … во 2020 година ќе биде најнеточно и со најголема измама во историјата“.

„Ќе биде голем срам за САД. Одложување на изборите се додека луѓето не можат да гласаат нормално и безбедно ???“, напиша тој.

Според американски медиуми, нема докази за широко распространета измама со гласање по пошта.

Датумите на федералните избори ги одредува Конгресот, а Уставот не предвидува одложување до инаугурацијата на претседателот на 20 јануари 2021 година.

Би можело да ве интересира

Трамп ги забрани „ТикТок“ и „ВеЧат“

Ана Ололовска

Поранешна советничка на Пенс тврди дека Трамп воопшто не се грижел за пандемијата

Ана Ололовска

Американски избори: Двајца кандидати – две радикално различни кампањи

Ана Ололовска

Трамп планира извршна наредба за казнување трговија со оружје со Иран

Ана Ололовска

Трамп им вети на фармерите дополнителни 13 милијарди долари помош

Ана Ололовска

ЗНМ: Истрагата на ОЈО за изборното рекламирање не треба да се сведе на три фирми

А1он