Пеколен одмор во Грција: Се повеќе мртви туристи, температура над 45 степени

Од:

Првиот ден од летото е само почеток на големите горештини, а Грција веќе трпи невиден бран топлотен пекол кој предизвикува бројни пожари, колабирање на туристи и смртни случаи како и затворање на атракции кои ја формираат основата на економијата на земјата.

Јужна Европа е погодена од рекордни температури, поттикнати од топлиот воздух од Северна Африка. Минатата недела температурите во Атина надминаа 42°C, додека Крит достигна 44°C, а Пелопонез 44,4°C, според Атинската национална опсерваторија.

Горештините веќе оставија трагични последици. Најмалку пет туристи, меѓу кои и познатиот британски ТВ лекар и новинар Мајкл Мозли, загинаа или исчезнаа во Грција во последните недели.

Во неделата американскиот турист Тоби Шитс беше пронајден мртов на плажа на мал остров западно од Крф. Остатоците на холандски турист беа пронајдени на источниот грчки остров Самос еден ден претходно, додека друг Американец исчезна пред повеќе од една недела откако тргна на планинарење и повеќе не се врати.

Меѓународниот туризам, витален дел од грчката економија, исто така е погоден. Оваа недела грчкото Министерство за култура најави затворање на Акропол, најпознатиот археолошки локалитет во најжешките попладневни часови.

Минатото лето слични правила стапија на сила, но дури во јули. Затворањето на почетокот на оваа година уследи по инцидентот кога турист падна додека чекаше да купи билет за споменикот стар 3.300 години, со што се истакнаа опасностите од силната топлина.

Посетителите сега се соочуваат не само со антички урнатини, туку и со опасностите од модерните климатски промени. Ако тоа не беше доволно, раниот и активен почеток на сезоната на пожари ги става на тест ресурсите на владата.

„Раниот почеток на топлотните бранови, заедно со сувите зими, доведе до многу тешка сезона на пожари“, рече Василис Кикилијас, грчки министер за цивилна заштита. Тој рече дека високите температури и силните ветрови значително го зголемиле ризикот од пожари кои властите се борат да ги стават под контрола.

„Речиси на секои 10 минути избувнува нов пожар“, додаде Кикилијас. Пожари избувнаа низ грчките шуми на копното и островите, вклучително и оние за кои постои сомневање дека се резултат на подметнување. Минатогодишните разорни шумски пожари, кои вклучија евакуација на илјадници луѓе од Родос, ја ставија земјата во состојба на зголемена готовност ова лето, пишува Newsweek.

Грчката национална метеоролошка служба предвидува дека ветровите ќе достигнат брзина до 74 километри на час, што ќе ги влоши топлите и сувите услови.

„И најмалиот пожар може брзо да се претвори во огнен фронт“, предупреди Кикилијас. Екстремните временски настани како топлотниот бран што ја зафати Грција стануваат се почести поради климатските промени, велат експертите.

„Во 20 век никогаш немавме топлотен бран пред 19 јуни. Имавме неколку во 21 век, но ниту еден пред 15 јуни“, рече метеорологот на грчката државна телевизија Панос Јанопулос.

Екстремните горештини почнаа да се намалуваат, а температурите се враќаат на сезонскиот просек од околу 31°C до 33°C. Но, јули, обично најтоплиот месец во годината, допрва доаѓа. Властите во Атина воведоа итни мерки, вклучително и климатизација на јавните места и дистрибуција на вентилатори во училиштата каде што учениците полагаат испити.

Во меѓувреме, властите трагаат по Алберт Калибет, 59-годишен пензиониран шериф од Лос Анџелес, кој последен пат бил виден на 11 јуни кога тргнал на планинарење на островот Аморгос. Членовите на семејството на Калибет отпатувале во Грција за лично да помогнат во потрагата, велејќи им на локалните медиуми во Лос Анџелес дека се фрустрирани од недостатокот на помош од американски или грчки официјални лица.

„Сè уште има надеж“, изјави неговиот брат Оливер за KABC, додавајќи: „Тој е сè што имам, сè уште има надеж“.

Би можело да ве интересира

Топло и ветровито, попладне локална нестабилност, од вторник пад на температурата

Грчки граничар е ранет во престрелка во близина на грчко-турската граница

Двајцата пензионирани пилоти активно вклучени во гаснењето на пожарите

Големо невреме во Грција, громови предизвикаа нови пожари

Горан Наумовски

Која грчка плажа плени со своите карактеристики на море, планина и велелепни погледи кои пленат воздишки?

Горан Наумовски

Армијата ангажира дополнителни сили за гасењето на пожарите