Пекинг: Кинеските и американските преговарачи се во близок контакт

Од:

Кинезите и Американците остануваат во „близок контакт“ во обид да дојдат трговски договор, соопшти денеска кинеското Министерство за трговија.

– Тимовите за преговори остануваат во близок контакт, рече портпаролот на кинеското Министерство Гао Фенг.

Кина и САД се во посебно тензични односи во последните неколку дена откако американскиот Конгрес ја осуди политиката на кинеските власти во Хонг Конг и во областа со мнозинство муслимани во Синџанг, каде живеат Ујгурите.

Пекинг вчера го критикуваше Конгресот и се закани со соодветна реакција, што предизвика стравувања дека трговските разговори може да бидат прекинати.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Клацкалки за деца на оградата меѓу САД и Мексико добија награда за најдобар дизајн

Жарко Настоски

ВИДЕО: Вашингтон личи на воена зона пред инаугурацијата на Бајден

Жарко Настоски

Њујорчани должат над милијарда долари за неплатени кирии

Ана Ололовска

Британски пилот излезе од болница по 243 дена лекување од ковид-19

А1он

ИФО: Земјите во светот очекуваат поголем економски раст со изборот на Бајден

Ана Ололовска

Кина седми ден по ред има повеќе од 100 случаи, градовите започнаа со масовно тестирање на населението

Ана Ололовска