Макрон го распушти собранието и распиша избори за 30 јуни

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон вечерва објави дека го распушта Националното собрание, повикувајќи на нови законодавни избори, откако неговиот табор доживеа катастрофален пораз од екстремната десничарска партија Национален фронт на европските избори.

Партијата на Национален фронт (РН) на Ле Пен, предводена од 28-годишниот Џордан Бардела, освои околу 32 отсто од гласовите, што е двојно повеќе од 15 отсто од гласовите на Макрон, според првите излезни анкети. Социјалистите се приближија до Макрон, со 14 отсто од гласовите.

Ле Пен има зголемување од 10 поени, во однос на последните избори во ЕУ во 2019 година, нешто што се очекува да го ослабне владеењето на Макрон на власт три години пред крајот на неговиот последен мандат.

Во победничкиот говор пред воодушевената публика во седиштето на партијата, Бардела го повика Макрон да повика на нови законодавни избори, иако претседателот нема обврска да направи такво нешто.

„Емануел Макрон оваа вечер е ослабен претседател“, рече тој и додаде:

„Претседателот не може да остане глув на пораката што вечерва ја испратија Французите“.

За еден час по оваа изјава, Макрон имаше национално обраќање, најавувајќи дека ќе го распушти францускиот долен дом и ќе распише парламентарни избори. Првиот круг ќе се одржи на 30 јуни, а вториот круг на 7 јули, рече Макрон.

„Решив да ви го вратам изборот на вашата парламентарна иднина со гласање. Затоа, оваа вечер го распуштам Националното собрание“, рече Макрон и додаде:

„Оваа одлука е сериозна, тешка. Но, тоа е пред сè, чин на доверба. Имајте доверба во вас, драги мои сонародници. Во својство на францускиот народ да донесе најправедна одлука“, додаде францускиот претседател.

Според францускиот систем, на парламентарни изборите се бираат 577 членови. Се одржуваат посебни избори за избор на претседател на земјата, кои редовно треба да се одржат во 2027 година, кога завршува мандатот на Макрон.

Би можело да ве интересира

Подгорица оди на вонредни избори

Француските власти уапсија Русин осомничен дека планирал „дестабилизација на Олимписките игри“

Горан Наумовски

ВИДЕО: Макрон одбива да ја именува премиерката што ја предложи левицата, изговор му се Олимписките игри

Катерина Ѓуровски

Уапсен осомничен за смртта на седум членови на едно семејство од Ница

(ВИДЕО) Најмалку седум лица загинаа во пожар во зграда во Франција

Во Париз: Автомобил усмрти едно лице, двајца се тешко повредени

Горан Наумовски