Кремљ го поздрави американскиот здрав разум за стратешкиот дијалог

Од:

Руските власти денеска ја поздравија посветеноста на претседателите на Русија и САД за дијалогот за стратешка безбедност и нуклеарно разоружување и оценија дека САД „се враќаат на здравиот разум“.

Владимир Путин и Џозеф Бајден вчера потпишаа краток текст за време на нивниот прв состанок во Женева, потврдувајќи ја нивната волја да воспостават дијалог за стратешката стабилност, особено за прашањето за контрола на нуклеарното оружје.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ги повлече САД од неколку билатерални и меѓународни договори.

-Иако текстот е многу краток, тој, сепак, е заеднички документ за стратешката стабилност, што значи дека двете земји се одговорни не само пред својот народ, туку и пред целиот свет, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Помошникот на шефот на руската дипломатија, Сергеј Рјабков, можноста за дијалог за нуклеарно разоружување и отфрлањето на нуклеарната војна ги оцени како „вистински успех“.

По средбата, и претседателите Путин и Бајден оценија дека имале конструктивен разговор, и покрај ривалството и длабокото несогласување за бројни прашања.

Би можело да ве интересира

Бајден утре ќе нареди задолжителна вакцинација за сите вработени во сојузните органи

Жарко Настоски

НАТО „ја утна“ во Авганистан, земјата е полна со терористи на Исламска држава, вели рускиот министер за одбрана

Жарко Настоски

Бајден го осуди антисемитизмот и свастиката во Стејт департментот

Ана Ололовска

Бајден ја обвини Русија дека се обидува да влијае на изборите 2022 во САД

Ана Ололовска

Бајден ги соопшти имињата на осуммина сојузни обвинители кои ги предлага

Жарко Настоски

Руските власти блокираа 50 сајтови поврзани со Навални

Жарко Настоски