Додик го опомена американскиот амбасадор: „Доста е“

Од:

Членот на претседателството на БиХ, Милорад Додик, му порача на американскиот амбасадор во БиХ, Ерик Нелсон, дека е доста мешање во внатрешните работи на земјата каде што е амбасадор.

На прашањето на новинската агенција СРНА да ја коментира изјавата на Нелсон дека „можни се санкции против оние политичари што го поткопуваат напредокот на Западен Балкан, како и против оние што ги поддржуваат во тоа“, Додик одговори дека доста е од неговите лекции кои се научил да им ги држи на домаќините каде што е амбасадор.

“Доста е, овде мора да се застане господине Нелсон, зарем не мислите дека ова важи и за вас? Доста е од вашето мешање во внатрешните работи на земјата каде што сте амбасадор. Доста од вашите лекции што им ги држите на домаќините “, истакна Додик.

Додик, исто така, му порача на Нелсон дека е доста и од тоа да молчи кога другите ги клеветат Србите дека се лош народ, ги нарекуваат „геноциди“, а тој е многу гласен кога, според него, нешто им се префрли на другите.

“Доста ни е, господине Нелсон, од вашето молчење кога другите собираат оружје„ и кога повикуваат на некаква одмазда. Се согласувам, господине Нелсон, дека е доста од тоа да ни носите нелегални меѓународни гувернери, доста ни е од тоа да се преправате дека го штитите Дејтонскиот договор, а масовно ги кршите сите негови одредби во континуитет“, истакна Додик.

Додик, како и многупати досега, ја истакна својата позиција дека Нелсон е на страната на бошњачкиот народ, обвинувајќи го дека работи против Србите.

„Доволно е, господине Нелсон, да се преправате дека сте демократ, а вие ја поддржувате долгогодишната практика на воведување закони, без никаква основа, неизбраниот странец, кого вие и вашата земја го поддржувате. Доста е, навистина е доволно! Премногу “, му рече Додик на американскиот амбасадор.

Додик неодамна ги повика Србите да не му се обраќаат на Шмит како висок претставник.

Би можело да ве интересира

Државните обвинители во БиХ отвориле истраги против Милорад Додик, но засега не кажуваат за кои кривични дела

А1он

ВИДЕО: Додик донесе хармоникаш и запеа во Претседателството на БиХ

Додик: Ако НАТО не нападне, имаме пријатели кои ни ветија помош

Додик објави стенограм со американски дипломат: Ми се „е..“ за вашите санкции и закани

Предраг Петровиќ

Додик: Нема да одговорам на повикот на обвинителството, обидот за мое апсење ќе води кон распад на БиХ

Предраг Петровиќ

Пленковиќ за состанокот со Додик: Имавме нормална работна средба

Горјан Грнчаровски