zemja

Магазин

Научници го пронајдоа најчистиот воздух во светот

А1он
Научници од Универзитетот на Колорадо, веруваат дека го пронашле најчистиот воздух во светот, без честички произведени од човечка активност. Подрачјето се наоѓа над Јужниот Океан
Магазин

Три четвртини од рибите во Нил имаат микропластика во себе

А1он
Дури 75 отсто од рибите кои живеат во Нил во своите тела имаат микропластика, покажуваат најновите истражувања околу загадувањето во најдолгата река во светот. Испитувањето
Магазин

Гласник на надежта: Приказна за чудесните дрвја што преживеаа атомска бомба

А1он
Национална географија – Вашингтон На 6 август 1945 година, кога експлодираше ураниумската бомба „Мало момче“ (Литл бој) над Хирошима, речси ништо не остана живо –
Македонија

Одбележување на Денот на планетата Земја со „зелено ветување кон самите себе“

А1он
Од Центарот за истражување и инфомирање за животната средина „Еко-свест“ денеска апелираа да се одбележи Денот на планетата Земја – 22 април, со „зелено ветување
Македонија

ДОМ: Со акција „Селектирам Дома“ го одбележуваме Денот на планетата Земја

А1он
По повод 22 Април, Светскиот ден на планетата Земја, зелената партија ДОМ организира акција за селектирање на отпадот во домаќинствата. Од партијата ги повикуваат граѓаните
Свет

Гутереш: Државите треба да ја поддржат политиката на зелените

А1он
Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш ги повика националните влади решенијата за настраданата економија од пандемијата со новиот коронавирус да ги насочат кон борбата