zanaetcii

Култура

ВИДЕО: Отворена изложбата „Жени во занаетчиство“ во Кабинетот на претседателот

А1он
Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска се обрати на отворањето на изложбата „Жени во занаетчиство“ што се одржува во Кабинетот на претседателот. Во своето обраќање пред
Економија

Занаетчиите бараат субвенции за најавеното зголемување на минималната плата и посебен надомест за струја

А1он
Избраните градоначалници да ги почитуваат барањата на занаетчиите кои се однесуваат на мерки и субевнции, Владата да ја субвенционира минималната плата доколку се зголеми на
Македонија

Арсовска: Занаетчиските бизниси имаат економска вредност за градот и затоа треба да се поддржуваат

А1он
Потребно е да се инвестира во развивање на занаетчиството, зашто што има значајна економска вредност е заклучокот од денешниот состанок на независната кандидатка за градоначалник
Економија

Занаетчиите ја чекаат поддршката за плати, голем дел не можат да аплицираат за бескаматните кредити на Развојната банка

А1он
Со драстичен пад на побарувачката и финансиски проблеми, се соочуваат македонските занаетчии. Во услови на КОВИД-криза, како што наведуваат, се трудат да го одржат бизнисот
Македонија

Занаетчиите тврдат дека без финансиска поддршка за плата многу бизниси нема да опстанат

А1он
Голем дел од занаетчиите не можат да аплицираат на бескаматните кредитни линии на Развојна банка, зашто поради кризата работеа со загуби и не ги исполнуваат
Економија

Објавен јавниот повик, занаетчиите ќе добијат субвенции од 20 милиони денари за набавка на алати и репроматеријали

А1он
Министерството за економија денеска го објави јавниот повик за кофинансирање на трошоци на занаетчии и вршители на занаетчиска дејност со кој се покриваат до 60
Економија

Старата скопска чаршија со нов лик – реставрирана улицата „Битпазарска“ и 39 излози на дуќани

А1он
Со поддршка од Европската унија и Светска банка преку проектот „Разубавување на Старата чаршија“ реставрирана е улицата „Битпазарска“ и излозите на 39 дуќани без притоа
Економија

Занаетчиите ќе добијат 20 милиони денари за набавка на алати и репроматеријали

А1он
На предлог на Министерството за економија Владата денеска ги усвои измените на Програмата за конкурентност, иновации и претприемништво со што се зголемија средствата за поддршка
Економија

Прилепските занаетчии трпат огромни штети поради пандемијата, бараат пристап до кредитни линии

А1он
Над 35 дуќани во прилепската стара чаршија се празни. Пандемијата им направи големи штети на занаетчиите, производителите, бутиците. Бележат намалени приходи за 50 до 90
Економија

(ВИДЕО) Царовска: Промоција на занаетите и средното стручно образование за креирање на кадар за современите потреби на економијата

А1он
Заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања, Мила Царовска, денес ја посети Занаетчиската комора, лоцирана на влезот на Старата скопска чаршија, со чии