vip

Економија

Утре одлука за спојувањето на ОНЕ и ВИП – се враќа ли дуополот во телекомуникациите?

А1он
По неколку месечно одлагање, како што дознава А1он, Комисијата за заштита на конкуренцијата (КЗК) утре ќе одржи седница на која треба да ја донесе конечната
Економија

Чистки во ВИП, можни поскапувања пред спојувањето со ОНЕ

А1он
Големи кадровски потреси во ВИП. Карлос Слим почнал да го расчистува теренот пред да завладее со македонскиот телеком пазар, дознава А1он. Телекомуникацискиот бос ги разрешил
Економија

Се притиска за спојување на ОНЕ и ВИП, дали се враќа дуополот на пазарот?

А1он
Се подготвува дуопол на пазарот на телекомуникациите. По изјавата на директорот на Агенцијата за електронски комуникации (АЕК), Роберт Орданоски дадена на денешната прес конференција во
Економија

Вип и ОНЕ очекуваат позитивно мислење од Антимонополската управа за планираното спојување

А1он
Комисијата за заштита на конкуренцијата се очекува да даде позитивно мислење за спојување на двата мобилни опратори Вип и ОНЕ. Вакво е очекувањето на менаџментот
Економија

Потпишан договорот за спојување на ОНЕ и ВИП

А1он
ОНЕ оператор од Скопје, членка на Телеком Словенија Групацијата и ВИП оператор – Скопје денеска потпишаа договор за спојување. Договорот како што соопштуваат од компаниите, го