Утре одлука за спојувањето на ОНЕ и ВИП – се враќа ли дуополот во телекомуникациите?

Од:

По неколку месечно одлагање, како што дознава А1он, Комисијата за заштита на конкуренцијата (КЗК) утре ќе одржи седница на која треба да ја донесе конечната одлука дали ќе се спојат ОНЕ и ВИП.

Доколку одлуката биде во корист на спојувањето, комисијата ќе го поддржи формирањето на дуопол на пазарот на телекомуникациите во земјава, а со тоа и евентуалното покачување на цените во мобилната телефонија. Како што неодамна пишуваше А1он, ваквото спојување ќе го врати пазарот на состојбата од пред десетина години кога функционираа само два оператора, а ценовната политика беше предмет на договор помеѓу операторите.

Доколку се повтори оваа состојба експертите предвидуваат евентуално зголемување на цените за телефон, интернет и тв за најмалку 50% што повторно ќе удри по џебот на граѓаните.

Во меѓувреме ВИП се спои и со кабелскиот оператор Близу, Т- мобајл со Т- хоум , а четвртиот алтернативен оператор Албафон неодамна пропадна.

Би можело да ве интересира

Бизнисмените кои знаат плаќаат најмалку, а добиваат најмногу

Ана Ололовска

Со Vip Roam Surf целосна контрола на трошоците во роаминг

Ана Ололовска

Подарок мобилен интернет за сите Вип корисници

Наум Локоски

Документарната програма BBC Earth на Vip TV

Ана Ололовска

Оне.Вип со единствена мрежа по спојувањето

Ана Ололовска

Димитар Ковачевски нов извршен директор во Оне.Вип

Ана Ололовска