velika britanija koronavirus

Свет

Во Лондон прогласена вонредна состојба поради преполните болници

А1он
Градоначалникот на Лондон Садик Кан денеска објави вонредна состојба за да им помогне на болниците во градот да се справат со зголемениот број пациенти со
Свет

Бремените жени стануваат приоритет за вакцинација во Велика Британија

А1он
Бремените жени треба да се сметаат за ризична група за Ковид и треба брзо да се вакцинираат, оцени Заедничкиот комитет за вакцинација и имунизација на
Свет

Скандал во Англија, 43 илјади луѓе добиле погрешни резултати од тестирањето за корона

А1он
Во лабораторија во Англија е прекинато тестирањето за Ковид-19 откако станало сомнително дека 43 илјади луѓе добиле погрешни резултати. Покрената е истрага по информациите дека
Свет

Во Британија почнува вакцинацијата со трета доза

А1он
Во Велика Британија од денеска започнува вакцинацијата против Ковид 19 со трета доза. Покани за трета вакцина ќе бидат испратени до околу 1,5 милиони луѓе
Свет

Колективниот имунитет е невозможен поради делта-сојот

А1он
Делта варијантата на коронавирусот го направи постигнувањето колетивен имуните „мит“. До ваков заклучок дошол панелот стручњаци меѓу кои и шефот за развој на вакцината на
Свет

Министерот за здравство на Британија, со примени две дози вакцина, позитивен на коронавирус

А1он
Министерот за здравство, Саџид Џавид е позитивен на Ковид-19, но поради примените две дози вакцина имал само слаби симптоми. Џавид кој функцијата ја презеде минатиот
Свет

Велика Британија повторно со над 10 илјади новозаразени со коронавирус

А1он
Велика Британија регистрира 10.321 лице заразени со коронавирус во последните 24 часа, со што бројот на заразени од почетокот на пандемијата се искачи на 4.620,968,
Свет

Почина Британецот кој повеќе од една година боледуваше од Ковид-19

А1он
Џејсон Келк, Британецот кој најдолго страдаше од Ковид-19 и изминатите 14 ги мина во болница, почина откако реши да го прекине лекувањето. 49-годишниот Келк се
Свет

Велика Британија стравува од индискиот сој, неизвесно олабавувањето на рестрикциите

А1он
Министерот за здравство на Велика Британија, Мет Хенкок предупреди денеска дека е прерано да се каже дали на 21 јуни како што беше најавено ќе