velika britanija koronavirus

Свет

Шопинг-хаос во Лондон пред стартот на „локдаунот“

А1он
Англиските продавници синоќа беа преполни, бидејќи луѓето имаа само неколку часа да купат божиќни подароци пред да бидат затворени продавниците во Лондон и југоистокот на
Свет

Холандија забрани летови од Велика Британија поради новата варијанта на коронавирусот

А1он
Холандија забрани патнички летови од Велика Британија од денеска до 1 јануари, откако во таа земја е откриен нова варијанта на коронавирус, соопшти утрово холандската
Свет

Расипан замрзнувач во англиска клиника уништи стотици вакцини

А1он
Се стравува дека стотици дози од вакцината против Ковид-19 пропаднале откако се расипал замрзнувачот во една англиската клиника. Клиниката во Нортемптоншир чувала 975 дози вакцини
Свет

Вакцината реагира и на новата варијанта на коронавирусот

А1он
Главниот британски научен советник Патрик Воленс денеска изјави дека вакцините против Ковид-19 се адекватни во генерирање на имунолошки одговор и на новата, попренослива варијанта на
Свет

Борис Џонсон го „укина“ Божик за третина од Англичаните: Жестоки рестриктивни мерки на сила од полноќ

А1он
Премиерот Борис Џонсон драматично на вонредна прес конференција ги укина божиќните прослави за луѓето кои живетат во Лондон и во југоисточна Англија. Жестоките мерки во
Свет

Велика Британија: Новата варијатна на Ковид-19 побрзо се шири, се испитува стапката на смртност

А1он
Новата варијанта на коронавирус идентификувана во Велика Британија може побрзо да се шири и во моментов се испитува дали предизвикува поголема стапка на смртност, соопштија
Свет

Можно е зголемување на рестриктивните мерки во Лондон

А1он
Британските власти се загрижени поради порастот на бројот на инфицирани лица со Ковид-19 во Лондон при тоа истакнувајќи оти најверојатно во следните денови во главниот