vakcinacija mkd

Македонија

Филипче: Пристигнаа првите вакцини „Синовак“, попладне останатите

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од „Синовак“, а попладне се очекува
Македонија

Пристигнува пратката од 500 илјади вакцини од „Синовак“, досега ревакцинирани над 210 илјади граѓани

А1он
Пратката од 500.000 вакцини против Ковид 19, кои Министерството за здравство ги купи од кинескиот производител „Синовак“, денеска ќе пристигне на меѓународниот аеродром во Скопје.
Македонија

Филипче: Вакцината „Синовак“ е ефикасна и одобрена од СЗО

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил попладнево објави дека вакцината „Синовак“ е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од Светската здравствена организација.
Македонија

МЗ: Утре пристигнуваат 500.000 вакцини „Синовак“

А1он
Министерството за здравство попладнево соопшти дека утре на меѓународниот аеродром во Скопје треба да пристигнат 500-те илјади вакцини од кинескиот производител „Синовак“. Според најавите, оваа
Македонија

Филипче: Од понеделник сите пријавени ќе добијат термин за вакцинација во период од две недели

А1он
Во земјава вчера пристигнаа 100.620 дози вакцини „Фајзер“ што Владата ги набави преку Ковакс механизмот. Министерот за здравство Венко Филипче, кој за ова информираше на
Македонија

Пристигнаа 100.000 дози вакцини „Фајзер“

А1он
Попладнево пристигнаа 100.620 дози вакцини Фајзер, што ги купивме преку КОВАКС механизмот, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил. Во текот на
Македонија

До 15 јули ќе бидат вакцинирани сите пријавени, најавува Филипче

А1он
Од понеделник во наредните две недели ќе бидат вакцинирани сите граѓани кои се пријавени. Списокот е ревидиран и тие ќе добијат термини и до 15.
Македонија

За да се отворат училиштата од септември, наставниците приоритна група при вакцинирањето

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче смета дека засега нема голем ризик од нов бран на пандемијата со Ковид-19, но порачува на внимателност и најавува забрзано