tripoli

Свет

ВИДЕО: Халифа Хафтар најави офанзива за освојување на Триполи

А1он
Хафтар најави спроведување офанзива за освојување на главниот град на Либија, Триполи, кој е под контрола на меѓународно признатата Влада на национално единство на земјата.
Свет

Осуммина загинати во напад на џихадистите врз хотел во Триполи

А1он
Најмалку осум лица, вклучувајќи и петмина странски државјани, се убиени во напад на џихадистите од Исламска држава врз луксузниот хотел „Коринтија“ во Триполи, сооопштија денеска
Свет

Oбновени борбите меѓу вооружени групи во реонот на аеродромот во Триполи

А1он
Жестоки судири денеска одново избувнаа меѓу ривалските милиции во реонот на аеродромот на либиската престолнина Триполи, по два дена релативно затишје, изјави безбедносен претставник. Напаѓачите презеле нова офанзива
Свет

Силна експлозија во Триполи, во близина на амбасадите на Велика Британија и Канада

А1он
Силна експлозија се слушнала попладнево  во либиската престолнина Триполи, во близина на зградата со канцеларии, во која се наоѓале и  неколку амбасади, пренесоа британските медиуми,
Свет

Тепачка на вработени во германската амбасада во Триполи

А1он
Полициски претставници во Берлин соопштија дека во тепачка, што избила меѓу вработени во германската амбасада во Либија, се повредени шест лица на ова дипломатско претставништво.