telekomunikacii

Економија

Јунајтед Груп поддржана од БЦ Партнерс постигна договор да го купи грчкиот телекомуникациски оператор Винд Хелас

А1он
Јунајтед груп, водечкиот снабдувач на телекомуникациски услуги и медиуми во Југоисточна Европа, објави денеска дека постигнал договор со Кристал Амонд Холдингс Лимитид за купување на
Економија

Српскиот државен Телеком влегува во Македонија, веќе основал фирма во земјава

А1он
Генералниот директор на компанијата „Телеком Србија“, Владимир Лучиќ, за српските медиуми изјави дека во четвртокот во Скопје започна основање на компанијата „Телеком“ во Северна Македонија,
Македонија

Предлогот за измени во Законот за електронски комуникации усвоен од Комисијата за транспорт и врски

А1он
Комисијата за транспорт и врски едногласно го усвои Предлогот за измени на Законот за електронски комуникации, во прво читање. Измените на Законот се прават поради
Економија

Јунајтед Груп ја презеде најголемата бугарска медиумска групација Нова

А1он
Телекомуникацискиот и медиумски оператор Јунајтед Груп соопшти денеска дека завршил со купувањето на најголемата бугарска медиумска компанија Нова Бродкастинг Груп. Во бугарската група се наоѓаат
Економија

Компанијата VIVACOM на United Group меѓу најбрзо растечките провајдери на сателитски услуги за деловни корисници во светот

А1он
Водечката бугарска телекомуникациска компанија, VIVACOM, која работи во рамките на United Grоup, е рангирана меѓу првите пет најбрзо растечки провајдери на сателитски услуги за деловни
Економија

Раст на бројот на корисници на интернет преку мобилна мрежа

А1он
Во Македонија во првиот квартал годинава пристап до интернет со широк и тесен опсег преку мобилна мрежа (2G/3G/4G) имале 1.275.168 претплатници, или за 0,70 проценти
Економија

Во мобилната телефонија 1,98 милиони корисници, 366.436 во фиксната

А1он
Во првите три месеци од годинава во мобилната телефонија се регистрирани 1.988.376 активни претплатници, за 1,78 проценти помалку споредено со истиот период лани. Претплатниците просечно
Македонија

АЕК: Брзината на мобилниот интернет повисока од минимално пропишаната

А1он
Просечната брзина на интернетот од „Македонски Телеком“ е 13,5 МB во секунда, а во мрежата на оне.Вип 8,8 МB во секунда, покажуваат најновите мерења на
Економија

Сите брендови на оне.Вип од 11 мај стануваат Вип

А1он
По спојувањето во октомври 2015 година, кога беше формирана новата компанија оне.Вип и по припојувањето на Близу кон оне.Вип, компанијата најавува дека од 11 мај