tekstil

Економија

„Гласен текстилец“ со отворено писмо од македонските пратеници бара да се донесе петтиот сет мерки

А1он
Здружението „Гласен текстилец“ од Штип денеска испрати отворено писмо до пратениците во Собранието во кое бара од нив под итно да се донесе петтиот пакет
Економија

Текстилниот сектор пред колапс, работниците на принуден одмор, се чека петтиот сет мерки

А1он
Над 6 000 текстилни работници во земјава минатата недела се испратени дома, на колективен одмор, кој ќе им трае две недели. Бизнис секторот оваа одлука,
Економија

Текстилците најавуваат до 20 отсто отпуштања ако не ја добијат навреме поддршката за плати

А1он
Пратениците побрзо да го донесат законот за финансиска поддршка на плати зашто во спротивно, 20 отсто од вработените ќе останат без работа, апелираа денеска текстилните
Македонија

Хелсиншки и Гласен текстилец бараат фабриките да не работат за време на полицискиот час

А1он
Хелсиншкиот комитет за човекови права и Гласен Текстилец остро реагираат на најавите дека повеќе текстилни фабрики во Штип ќе работат за време на полицискиот час
Економија

Ангеловска: Извозот на заштитна опрема е речиси 300 отсто поголем во април, да се гордееме со домашните текстилни компании

А1он
Да се гордееме со домашните текстилни компании. Брзо се адаптираа и произведуваат заштитна опрема во полн капацитет!, напиша министерката за финансии Нина Ангелоска на својот
Економија

Најдобрите времиња на Комбинатот „Тетекс“ во државна сопственост

А1он
Прв индустриски симбол во градот, но и место за благосостојба на работниците додека “Волнарскиот комбинат – Тетекс” беше во државна сопственост и работничко самоуправање. Оваа
Македонија

Сојузот на синдикати реагира на барањето на Кластерот за текстил за зголемување на осумчасовното работно време

А1он
Сојузот на синдикати на Македонија денеска реагираше на изјавите на Кластерот за текстил за зголемување на осумчасовното работно време. – Барањето за зголемување на осумчасовното
Економија

Текстилниот кластер ја поздрави мерката за замрзнување на придонесите на текстилните и кожарските работници

А1он
Текстилниот кластер денеска ја поздрави мерката за замзрнување на придонесите за текстилните и кожарските работници, а за сметка на тоа да им ги зголемат платите
Економија

Успешно претставување на текстилни компании во Минхен

А1он
Успешно претставување на македонските текстилни компании во организација на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот ќе ги презентираат инвестициските потенцијали во домашната текстилна