sveti kliment

Македонија

Г.г. Стефан: Нашиот патрон, светиот Климент Охридски советува да оставиме добар спомен на земјата, за да пристапиме добро кон небесата

А1он
Нашиот патрон, светиот Климент Охридски, преку чие учество во Божјата благодат и преку чие молитвено сеќавање и застапништвото за нас ние постоиме како Црква и
Македонија

Почнува празнувањето во чест Св. Климент Охридски, патронот на МПЦ-ОА

А1он
По повод празникот на големиот Светител Климент Охридски, патронот Македонската православна црква – Охридска Архиепископија, во Соборниот храм во Скопје, посветен нему, вечер со почеток
Култура

Петти Светиклиментов научен собир на тема „Сеќавање“

А1он
Петтиот Светиклиментов научен собир на тема „Сеќавање (па́мѧть)“, во организација на Православниот богословски факултет „Свети Климент Охридски“ во Скопје, ќе се одржи денеска онлајн на
Македонија

Џафери: Со празнувањето на Свети Климент Охридски се оддава почит на пишаниот збор, културата и образованието

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери денеска упати честитка по повод празникот Свети Климент Охридски. -Би сакал во лично име и од
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Со практикување на духовноста, просветлението, просветителството стануваме подобри луѓе

А1он
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев вечерва присуствуваше на одбележувањето на празникот Св. Климент Охридски, основоположникот на Македонската духовност и црква. Во исто