soobrakajka pernik

Македонија

Во Софија осуден мажот кој на интернет објави недолични коментари за несреќата на автобусот на „Беса Транс“

А1он
Окружниот суд во Софија денеска го осуди 34-годишниот С.Б. на 4 месеци условна затворска казна, која ќе биде ефективна доколку стори друго кривично дело во
Македонија

Истрагата за несреќата во Бугарија е при крај, брзината на автобусот била несоодветна на условите

А1он
Истрагата за автобуската несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија во која загинаа 45 лица е при крај. Се очекуваат само резултатите од вештачењата – судско-медицинска,
Македонија

Град Скопје ја зголеми помошта за семејствата на загинатите во несреќата во Бугарија на 3,5 милиони денари

А1он
На барање на градоначалничката Данела Арсовска, на денешната втора седница на Советот на Град Скопје, сумата во предлог-одлуката за доделување на паричната помош за семејствата
Македонија

Бочварски: Стоиме на располагање на истрагата за несреќата

А1он
За одговорноста за автобуската несреќа има институции што работат и истражуваат, на крај ќе дадат одговор каде бил пропустот и согласно тоа секој ќе си
Македонија

Мицкоски: Разочаран сум што власта донесувањето на телата на 45 починати во несреќата во Бугарија ја проследија како некаков спектакл

А1он
Добив многу пораки на згрозување од страна на граѓани кои со неверување ја проследија најавата од официјални лица од владата, небаре станува збор за некаков
Македонија

ВИДЕО: Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на настраданите

А1он
По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни почивалишта. Поворката тргна
Македонија

ВИДЕО: Семејствата во шок, со највисоки почести се оддава последна почит на загинатите во автобуската несреќа

Кристијан Ландов
Со највисоки државни почести се преземаат телата на 45 македонски државјанаи кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа која се случи во Бугарија.
Македонија

На „Скендербег“ поставени венци за оддавање почит на жртвите во автобуската несреќа

А1он
На плоштадот „Скендербег“ во Скопје се поставени венци пред кои граѓаните можат да им оддадат почит на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија. Посмртните останки
Македонија

ВИДЕО: Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

А1он
Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија пристигнаа, а останките во моментов ги
Македонија

ВИДЕО: На Скопскиот аеродром пристигнаа останките на загинатите во автобуската несреќа

А1он
На Меѓународниот аеродром „Скопје“ пристигнаа двата авиона со посмртните останки на жртвите во автобуската несреќа во Бугарија. Полетувањето на авионите беше пролонгирано поради лошите временски