soobrakajka pernik

Македонија

Полетаа двата авиона со посмртните останки од Софија за Скопје

А1он
Двата воени авиона полетаа од софискиот аеродром со посмртните останки на 45-те загинати македонски државјани, јави дописникот на МИА од Софија. Авионите ќе бидат придружувани
Македонија

Двата авиона сè уште не полетале од Софија за Скопје

А1он
Поради лошите временски услови на софискиот аеродром и силниот ветер, се уште не полетале двата воени авиона со посмртните останки на 45-те загинати македонски државјани,
Македонија

На Скопскиот аеродром се очекува пристигнувањето на посмртните останки на жртвите од несреќата во Бугарија

А1он
За околу еден час се очекува да пристигнат двата авиона од Бугарија со посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа што се случи на 23
Македонија

Со два воено-транспортни авиони од Бугарија се очекува да пристигнат посмртните останки од жртвите во несреќата кај „Струма“

А1он
Со два воено-транспортни авиони денеска во 9 часот од Бугарија се очекува на Меѓународниот аеродром Скопје да пристигнат посмртните останки на 45 граѓани кои загинаа
Македонија

Бугарски истражител тврди дека е позната причината зошто автобусот на „Беса Транс“ се запалил

А1он
Позната е причината за пожарот во автобусот со македонски туристи, кој излета на автопатот „Струма“, пренесува „БТВ“. „Автобусот бил на ремонт во Турција, а целата
Македонија

Ангелов: Со два воени авиони утре ќе бидат транспортирани останките на загинатите во автобуската несреќа

А1он
Со два воени транспортни авиони утре изутрина од Бугарија ќе бидат транспортирани останките на 45-те македонски граѓани кои загинаа во автобуската несреќа на патот „Струма“,
Македонија

Бугарски невладин институт побара меѓународна ревизија да ги процени состојбите на патот „Струма“ на кој во автобуска несреќа загинаа 45 македонски државјани

А1он
Невладиниот бугарски Институт за безбедност на патиштата задолжи меѓународен ревизор да изврши непристрасна стручна проверка на состојбата на патиштата пред тешката несреќа на автопатот Струма,
Македонија

Идентификувани сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот „Струма“

А1он
Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви на автобусот што се запали
Македонија

Отпушен од болница и последниот повреден во автобуската несреќа во Бугарија

А1он
Последниот пациент кој беше повреден во автобуската несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, денеска е отпуштен од Клиниката за неврохирургија на болницата Пирогов во Софија.
Македонија

Идентификацијата на жртвите во автобуската несреќа ќе заврши утре, в петок посмртните останки ќе бидат пренесени во земјава

А1он
Според најавите од Обвинителството на Бугарија, идентификацијата на телата на 45-те жртви во сообраќајната несреќа минатиот вторник на автопатот „Струма“ треба да биде завршена до