Град Скопје ја зголеми помошта за семејствата на загинатите во несреќата во Бугарија на 3,5 милиони денари

Од:

На барање на градоначалничката Данела Арсовска, на денешната втора седница на Советот на Град Скопје, сумата во предлог-одлуката за доделување на паричната помош за семејствата на загинатите во автобуската несреќа што се случи во соседна Бугарија се зголемува на 3,5 милиони денари, со цел да се излезе во пресрет на семејствата, соопшти прес-службата на Град Скопје.

dobivaj vesti na viber

– На оваа седница предлагам оваа ставка да се зголеми на 3,5 милиони денари, со цел да се излезе во пресрет на семејствата на загинатите и повредените од сообраќајната несреќа, изјави Арсовска во обраќањето на втората седница на Советот, по неговото конституирање.

Градот Скопје, како што се наведува во соопштението уште еднаш изразува длабоко жалење и сочувство до семејствата на настраданите, а на повредените им пожелува побрзо закрепнување.

Првичната сума за семејствата на загинатите изнесуваше два милиона денари.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Го поздравуваме тоа што ДКСК отвори предмет, Велковски да поднесе оставка

Божиновска: ДКСК да постапи по незаконското поставување на Велковски за секретар на Град Скопје

СДСМ: Незаконски поставениот генерален секретар на Град Скопја да поднесе оставка

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Шутаров: Арсовска незаконски постави Генерален секретар, Велковски да си поднесе оставка

Ана Ололовска

Град Скопје: Јанчева може да се пофали само со јадење бифтеци и трошење на народните пари

(ВИДЕО) Јајоска: Поради неспособноста на Арсовска, Град Скопје останува без принтери, граѓаните без документи

Ана Ололовска