sonja delevska

Македонија

Министерство за правда: Дисциплинска комисија ќе го испита случајот со новинарката Соња Колевска Делевска

А1он
Министерството за правда информира дека е формирана дисциплинска комисија која ќе го испита целиот случај во врска со повикувањето во полициска станица на новинарката Соња
Македонија

МВР: Комплетно ја поддржуваме слободата на говорот и таквата пракса продолжува и во иднина

А1он
Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди го испитува постапувањето на полициските службеници во врска
Македонија

ЗНМ: МВР да спроведе итна внатрешна истрага за случајот со новинарката Делевска

А1он
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ја осудува постапката на службеници од Министерството за внатрешни работи кон колешката Соња Колевска-Делевска од дигиталната редакција сакамдакажам.мк, која