sobranie

Македонија

Дурмиши: Кој ќе одговара за криминалот вреден 6,8 милиони евра?

А1он
Зошто Владата се откажа од проектот, договорен во 2002 година од тогашните премиери на република Македонија и Италија, Црвенковски и Берлускони, вреден 6,8 милиони евра
Македонија

Со бурек и јогурт во собрание

А1он
Почнаа пратеничките прашања во парлементот, невообичаено, седницата за прашања помесетена во понеделник за да присуствува и премиерот, но и вообичаено негово доцнење од 40 минути.
Македонија

Павлова Данева: Законот за лустрација е неуставен

А1он
Опозициските пртеници денеска повторно го критикуваа законот за лустрација кој вчера беше изгласан од влаеачкото мнозинство и покрај големите забелешки на опозиционите партии. Според Ана
Македонија

Нож под грло на вработена во Собранието на РМ

А1он
Расправија, неофицијално поради нерасчистени должнички односи,  заврши со напад со нож врз вработена во Секторот за технича поддршка во Собранието. Инцидентот се случил околу 8
Македонија

Ивановски: Да престане расипничката политика на ненародната власт

А1он
СДСМ побара пауза од еден час за да се придружат на протестот против преименувањето на улиците во Скопје. Протестот, рече координаторот на СДСМ, Игор Ивановски,
Македонија

Власта не застана зад Ѕинго околу сопственоста на Сител

А1он
Сите пратеници и опозицијата и власта, освен двајцата пратеници од Социјалистичката партија, гласаа негативно за барањето за Автентично толкување, од пратеникот на социјалистите. Малиша Станковиќ,