RTS

Македонија

Вучиќ: Големите пријатели на Зоран Заев се пофалија дека го затвориле Чавков на 18 години

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ на прашање зошто нема ниту една реакција од амбасадите на западните земји за упадот во РТС, кажа не е загрижен поради
Регион

Брнабиќ: Избегнати поголеми инциденти поради одмерената акција на полицијата

А1он
Српската премиерка, Ана Брнабиќ најостро го осуди упадот на демонстрантите во зградата на РТС и упати порака дека државата нема немера во иднина да толерира
Регион

(ВИДЕО) Полицијата ги исфрли од РТС, демонстрантите се собираат пред палаатата на Вучиќ

А1он
Специјални полициски сили доцна синоќа ги исфрлија учесниците во протестите „Еден од пет милиони“ кои влегоа во зградата на РТС, влечејќи ги и носејќи ги
Регион

Весиќ: Ѓилас посакува насилство на улиците на Белград

А1он
Заменик градоначалникот на Белград, Горан Весиќ ги повика жителите на главниот град да останат мирни и да не наседнуваат на провокациите на Драгaн Ѓилас и
Регион

ЖИВО: Полицијата влезе во РТС и ги извлекува демонстрантите еден по еден

А1он
Откако министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ побара од демонстрантите да ја напуштат зградата на РТС, и тоа не се случи, полицајци влегоа
Регион

Унгарската полиција претепа новинарска екипа на РТС

А1он
Унгарските полицајци претепаа снимател, новинарка и тонец на српската државна телевизија и им ја скршија опремата иако знаеа дека се работи за медиумски работници. Во