pelister

Македонија

Поставување спомен обележје за Првата светска војна во НП Пелистер

А1он
Амбасадорот на САД Џес Бејли денеска ќе го промовира меморијално обележје на патеката од Првата светска војна во Националниот парк Пелистер. Новото обележје, како што
Македонија

Прихрана на животните во Национален парк „Пелистер“

А1он
Тимови на ЈУ Национален парк „Пелистер“-Битола вршат прихранување на животните во Националниот парк „Пелистер“. Од ЈУ Национален парк „Пелистер“-Битола информираат дека во рамките на заштитата
Македонија

Фекални бактерии во водата за пиење на Шапка и Пелистер, никој не презема ништо

А1он
Водата за пиење на туристичкиот центар Попова Шапка е загадена, покажуваат последните испитувања на Центарот за јавно здравје Тетово. Од таму истакнуваат дека загадувањето е
Македонија Спорт

Документарен филм „80 години ПСК Пелистер“

А1он
Планинарскиот спортски клуб (ПСК) „Пелистер“-Битола кој деновиве со низа свечености го одбележува големиот јубилеј – 80 години постоење, синоќа приреди промоција на документарниот филм „80